Matica slovenská Abrahám
Naši matičiari opäť na výlete

Napísal: admin | 1 novembra, 2019

Naši matičiari opäť na výlete

Prežili sme spoločne jeden úžasný deň v spoločnosti milých a vzácnych ľudí aj takto by sme mohli  urobiť záver z celodenného výletu, ktorého sa naši matičiari zúčastnili v piatok 25. októbra 2019. Niekedy by sa mohlo stať, že keď pripravíte výlet „horúcou ihlou“, že nie všetko musí dobre dopadnúť, ale verte mi, že tento krát sa to nadmieru vydarilo.

Stretla sa spoločnosť, ktorá mala jeden spoločný záujem. Celý deň si veľmi dobre užiť, či sme to boli mladší sedemdesiatnici, alebo starší osemdesiatnici. Zámer bol taký, aby sa vyhovelo všetkým.

Ráno pred pol ôsmou sme nastúpili do autobusu na  pri kostole. Súkromný dopravca nám zabezpečil pohodlný 24 miestny autobus a k tomu ochotného, usmiateho a ešte k tomu aj veľmi mladého šoféra, ktorý  nás šťastlivo  doviezol domov.

Prvou zastávkou bola dlhšie plánovaná návšteva Západoslovenského múzea v Trnave. A výsledok úžasný. Nádherné expozície, príjemná a rozhľadená lektorka, ktorá musela zaujať svojim výkladom naozaj všetkých návštevníkov, jej pozornosť voči návštevníkom v nás zanechala nádhernú spomienku. Pani Fajnorová, naozaj aj touto cestou Vám a celému kolektívu vrátane reštaurátorov patrí srdečná vďaka za Vašu prácu a starostlivosť o exponáty v múzeu. Zaujímavosťou je, že každú nedeľu  je múzeum pre rodiny otvorené zdarma a že je čo obdivovať, tak to mi môžete veriť. Je to jediné múzeum na  Slovensku, ktoré ponúka túto možnosť. Na záver prehliadky nechýbalo ani spoločné  foto všetkých účastníkov.

Čas rýchlo plynul a my sme pokračovali v našom putovaní. Tentokrát to bol Smolenický zámok. Krásne slnečné počasie, veselá spoločnosť. Už chýbalo iba niekoľko informácií o mieste, kde sa približujeme. Ako sa hovorí, na webe je všetko, tak aj informácie o Smolenickom zámku, ktoré som našim výletníkom v krátkom referáte priblížila. Smolenický zámok je už v tomto čase neprístupný verejnosti, tak sme si  pozreli dvoranu zámku a potešili sa krásnym výhľadom na blízke okolie. Aby sme však nezostali iba pri prehliadke okolia, náš matičný fotograf nám urobil  aj tu niekoľko spoločných záberov do matičného albumu.

Po obhliadke Smolenického zámku nás čakal ďalší program. Stretnutie s našim bývalým správcom farnosti d.p. dekanom Vladimírom Kišom na spoločnom obede v reštaurácii Tree club Smolenice. Stretnutie bolo naozaj v srdečnej atmosfére,  úsmevom a vtipmi sršiaci účastníci si sadli za spoločný stôl, kde pri obede prežili nezabudnuteľné chvíle. D.p. dekan sa zaujímal o všetko, čo sa v našej obci  deje a my sme sa zase tešili z toho, že nám bolo dopriate, aby sme  tento deň mohli stráviť s ním.

Po obede nasledovala prehliadka smolenického kostola, ktorý je zasvätený Panne Márii. K tejto sme si aj spoločne zaspievali pieseň zo spevníka „Celá krásna si Mária“. Požehnaním  d.p. dekana Kiša na sťastnú cestu sme opúšťali smolenický kostol. Na zvečnenie tohto stretnutia  sme si urobili aj spoločné foto, ktoré  nám bude tieto prekrásne chvíle pripomínať.

Program nášho výletu zapadal do seba ako ozubené kolieska a naša cesta putovala do Križovian nad Dudváhom. Tu nás už očakával veľmi príjemný a usmiaty mladý muž menom Filip, ktorý je vášnivým zberateľom predmetov z čias socializmu. V pivničných priestoroch rodinného domu by ste našli všetko. Od rôznych tabúľ, obrazov, dobového oblečenia, elektroniky, kníh, časopisov, búst, nespočetného množstva rôznych vlajok, preukazov, drogistického tovaru, rôznych obalov potravín, cigariet všetko možné aj nemožné. Nestačili sme sa diviť, kde všetky tieto predmety tak mladý a nadšený zberateľ získal. Aj pre takúto zberateľskú činnosť sa musí človek nadchnúť a že to mladému občanovi Križovian nechýba tak, to môžeme iba dosvedčiť. Prajeme mu, aby ho zberateľská vášeň neopúšťala a aby získal aj väčšie priestory, v ktorých by všetky predmety jeho zbierky našli dôstojné miesto. Naše foto len dokumentuje, čo všetko sa v izbe revolučných tradícií nachádza.

Týmto bol program nášho výletu vyčerpaný a niektorí matičiari a pýtajú“, Anka a čo nás čaká teraz?“. Ideme ešte niekde?

Áno, ideme domov, veď doma nás čakajú naši najbližší. Po vystúpení z autobusu sme ešte zotrvali v krátkom rozhovore, poďakovali sme si navzájom za príjemnú spoločnosť a pobrali pomaly do svojich domovov. A kam pôjdeme nabudúce, tak to si treba poriadne rozmyslieť, veď je na našom Slovensku veľa prekrásnych  a zaujímavých miest.

Anna Klementová, MO MS Abrahám, foto Marian Vrbovský