Matica slovenská Abrahám
Brigáda v Abrahámskom lesoparku

Napísal: admin | 10 júla, 2020

Brigáda v Abrahámskom lesoparku

Krásne slnečné počasie a vysoká účasť  brigádnikov. Toto je výstižné zhodnotenie brigády.

Ale poďme pekne po poriadku. V sobotu 13. júna 2020 sa na základe výzvy organizátorov Občianskeho združenia Aguila a MO MS Abrahám stretlo pri autobusovej zastávke pri POD  31 účastníkov.  Po krátkom privítaní  Marianom Vrbovským sme sa rozdelili do viacerých skupín a brigáda sa mohla začať.

Jedna časť brigádnikov začala pracovať na prístupovej ceste, kde odstraňovali výrastky    na stromoch pri ceste, ďalšia skupinka si zobrala plastové vrecia a zbierala odpad, hlavne papier a plasty, ktorý na prístupovej ceste a chodníkoch zanechali návštevníci Abrahámskeho lesa po skonzumovaní stravy a pitia. Najviac odpadu bolo na betónových stoloch a pod nimi pri bývalom kaštieli. Pravdepodobne si tu niektorí návštevníci robia piknik a odpad nechajú  rozhádzaný po  zemi. Stačilo by zobrať so sebou plastové vrece a odpad zobrať so sebou. Verím, že sa postupne naučíme aj takému poriadku.

Táto skupina   umyla všetky tabuľky umiestnené vedľa   prístupovej cesty, ktoré poskytujú informácie návštevníkom lesoparku a taktiež hlavnú informačnú tabuľu .

Ďalšia skupinka, hlavne mužská, si zobrala za úlohu výrobu lavičky. Nakoľko je     spodná časť z betónov, potrebovali tam silných chlapov na osadenie. Ohobľované dosky zabezpečil p. Robert Dlugoš. Brigádnici ich natreli farbou, aby bolo drevo trvácnejšie. Veríme, že lavička bude dlhé roky slúžiť návštevníkom, ktorí si na nej môžu  posedieť, odpočinúť a nadýchať sa zdravého   vzduchu pod tromi gaštanmi.

Marian Vrbovský pokosil prístupový chodník  ku krížovej ceste a k makruly, ktorá je prihlásená do súťaže. Je to poznať, že každoročne   je táto prístupová cesta viac krát pokosená, nakoľko je pekne udržiavaná a je k jednotlivým zastaveniam dobrý prístup.

Pomerne veľká skupina brigádnikov sa pustila do čistenia tzv. grófskeho  kúpaliska. Kúpalisko bolo silne obrastené machom a na jeho dne množstvo zeminy. Brigádnici všetko vyčistili, vyzametali, čoho dôkazom je aj spoločné foto takmer všetkých účastníkov brigády. Plasty nazbierané do vreca budú odovzdané do zberného dvora.

Náš matičný fotograf zabezpečil množstvo  fotozáberov, ktoré nám budú tieto príjemne a užitočne strávené chvíle  v našom lesoparku pripomínať.

Brigádnici vykonali množstvo dobrej práce a po práci si zaslúžili aj odmenu, ktorou bolo občerstvenie.  Na grile matičiarky pripravili špekáčiky,                                   p. Magdaléna Čambálová napiekla oškvarkové pagáčiky, p. Milada Ivančíková  lekvárovú roládu. Nechýbal ani pohárik bieleho či červeného vínka a množstvo minerálky, nakoľko bolo horúco a treba dodržiavať aj pitný režim.

Domov sme sa vrátili spokojní, nakoľko bolo za nami množstvo dobre vykonanej práce, čo bolo aj účelom brigády.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa zúčastnili. Veríme, že na ďalšej brigáde sa  zídeme tiež vo vysokom počte. Veď to robíme pre všetkých občanov našej krásnej obce a Abrahámsky park je našou vizitkou.

Anna Klementová, MO Matice slovenskej Abrahám