Matica slovenská Abrahám

Napísal: admin | 11 decembra, 2017

Výlet do nášho okolia ..

Výlet do nášho okolia…

 

Miestny odbor Matice slovenskej mal v pláne činnosti aj zabezpečenie výletu do blízkeho okolia s prehliadkou kultúrnych pamiatok. Ako stvorený deň na takýto výlet sa stal 12. október 2017, kedy sa 16 matičiarov vybralo na celodenný výlet do Ivanky pri Dunaji a Bratislavy. Počasie nám žičilo, i keď zrána bola veľká hmla. Po jej rozplynutí sme si užívali  slnečný deň plnými dúškami.

Naša prvá zastávka bola v Ivanke pri Dunaji, pri pomníku venovaného Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorí tu tragicky zahynul po páde lietadla.

Pri pomníku M.R.Štefánika sme si pripomenuli jeho život od jeho narodenia, až po tragickú smrť . Tragédia doteraz nebola objasnená a visí nad ňou veľa otáznikov.

Potom sme sa presunuli obecným autobusom do Bratislavy a navštívili sme Bratislavský hrad. Prezreli sme si inštalované výstavy, navštívili vežu, kde sú uložené korunovačné klenoty.

Zaujalo nás množstvo obrazov, ktoré sú umiestnené na jednotlivých poschodiach hradu, miestnosti, kde boli vystavené výrobky slovenských sklární, rôzne reklamy z 18. až 20. storočia a hudobnú sieň.

Po zakúpení upomienkových predmetov sme si prezreli prekrásne „ Barokové záhrady“  umiestnené v nádvorí Bratislavského hradu.

Potom naša cesta viedla do  Národnej rady Slovenskej republiky. Nakoľko sme nemali dopredu zabezpečený vstup, tak sme skončili vo vestibule NR SR. Na pamiatku sme si tu však mohli urobiť  aspoň spoločné foto.

A pokračovali sme ďalej. Autobusom sme sa prepravili pod Slavín. Je to miesto odpočinku  Sovietskych vojakov, ktorí položili život za našu slobodu. A našim cieľom bolo uctiť si ich pamiatku.

Poslednou zastávkou bol Devín. Boli sme prekvapení, že i mimo sezóny je na Devíne veľa turistov a podľa vizáže a reči sme ich definovali ako Kórejcov, Nemcov, Angličanov a samozrejme množstvo Slovákov. Po dobrom obede sme navštívili hrad Devín, prezreli sme si inštalovanú výstavu. Nakoľko je z hradu Devín nádherný výhľad,  nevedeli sme sa tohto výhľadu „nabažiť“ zo všetkých strán. Potom nasledovala vychádzka k sútoku riek Dunaja a Moravy. Všetky tieto miesta máme zdokumentované  fotografiami, o ktoré sa počas celého dňa staral náš matičný fotograf Marian Vrbovský. Niektoré  z nich budú aj prílohou k tomuto článku.

Samozrejme, že sme si na záver nemohli nechať ujsť ochutnávku Devínskeho ríbezláku. A keďže nám chutil, tak sme si  ho zakúpili aj pre našich najbližších. Po dobrom obede alebo večeri padne veľmi dobre.

Potom už nasledovala cesta domov. Mali sme spoľahlivého šoféra Branka, ktorý nás šťastlivo doviezol späť do nášho Abrahámu.  Veľmi sme sa tomu tešili, veď je to náš domov.

Anna Klementová, Miestny odbor Matice slovenskej Abrahám