Matica slovenská Abrahám
Ako sme v miestnom lese brigádovali…

Napísal: admin | 16 apríla, 2021

Ako sme v miestnom lese brigádovali…

Sobota 10. apríla 2021 počasie ako vyšité na organizovanie brigády v miestnom lese. Od samého rána krásne slniečko, trochu pofukoval vietor, ale medzi stromami miestneho lesa sa stratil. Takto sa  začala naša účasť na brigáde organizovaná OZ Aquila a MO Matice slovenskej v Abraháme.

Pri autobusovej zastávke sa ráno  o 9,00 hod. stretlo 21 účastníkov brigády, ktorí mali za účel  vyčistiť od odpadkov prístupovú cestu do lesa, čistiť krajnice cesty smerom k detskej ozdravovni, osadiť vyvalenú propagačnú tabuľu, ktorá nedala pokoj nespratníkom, pokosiť prístupovú cestu ku „Krížovej ceste“, vyčistiť  bývalé grófske kúpalisko, vyzbierať konáre z odstránených náletových drevín,  odstrániť výrastky pajaseňa a vymaľovať malú jaskyňku pri kúpalisku. Nechýbalo nám ani potrebné náradie, lopaty, hrable, metly, nožnice, plastové vrecia, farba, štetce a ochranné rukavice.

Rozdelili sme sa do malých skupiniek a práca nám šla od ruky. Je potešujúce, že v týchto priestoroch sme nazbierali iba pol plastového vreca odpadu, / plasty, krabice od nápojov, papiere/. Návštevníci miestneho lesa sa správajú zodpovednejšie ako v minulosti, za čo im patrí poďakovanie, ale netreba to s chválou preháňať.

Zaujal nás aj text na tabuľke od nášho rodáka, ktorý na cestu smerom k bývalej DO pripravil lopatu a 2 metly. Účastníci brigády sa tohto náradia chopili a očistili kus krajnice. Takýto postup odporúčame aj ďalším návštevníkom miestneho lesa, ktorí majú záujem pomôcť pri údržbe cesty.

Čakalo nás aj nemilé prekvapenie, vyvalená propagačná tabuľa, Museli to byť  „siláci“, ktorí túto tabuľu aj s betónovým základom zo zeme vybrali. Zakopali sme ju ešte hlbšie a veríme, že sa to opakovať nebude.

Pokosili sme prístupovú cestu ku Krížovej ceste a venovali  sa čisteniu priestorov bývalého kúpaliska. Každoročne sa tú nazbiera množstvo lístia a zeminy, ktorú sme pohrabali a povynášali do priestorov lesa, kde postupne lístie zhnije. Vyzametali sme kúpalisko a vymaľovali malú jaskyňku pri kúpalisku. Keď sme boli s prácou hotoví a s dielom spokojní nasledovalo spoločné foto s dodržaním opatrení – rúškom. Rúško síce skrýva našu tvár, ale naše rozsvietené oči Vám dávajú na známosť, že sa nám  brigáda vydarila a spokojne sme mohli skonzumovať občerstvenie z vlastných zdrojov.

Anna Klementová, predsedníčka MO MS Abrahám