Matica slovenská Abrahám
Kantiléna Karola Duchoňa

Napísal: admin | 23 mája, 2019

Kantiléna Karola Duchoňa

V roku 2019 už 20. ročník Kantilény Karola Duchoňa si nenechalo ujsť 10 matičiarov Miestneho odboru Matice slovenskej v Abraháme. Koncert venovaný nezabudnuteľnému spevákovi populárnych piesní je z roka na rok väčším kultúrnym zážitkom. Tak tomu bolo aj v piatok 26. apríla v priestoroch MsKs v Galante.
V programe vystúpili so súťažnými piesňami od Karola Duchoňa:
Silvia Sekáčová – Hodvábny príbeh, Dušan Čaplák – Pod modrým nebom, Erik Michálek – Zvony pre šťastie, Miroslava Záhumenská – S tebou, Martin Hutta – Tancujem s tebou rád, Zuzana Hollosiová – S úsmevom, Michal Domonkos a Natália Kóšová – Náš učiteľ, Kristína Vančová – Čardáš dvoch sŕdc.
Hosťom Kantilény bola Andrea Zimanyiová, úžasná speváčka, ktorá vystúpila s nádherným recitálom.
V druhej časti Kantilény spievali účastníci piesne: Slová, Lúčenie, Nápoj lásky č. 10, Správne dievča, Ó rodný kraj, V ústrety náhodám, Málo mám lásky tvé a Elena.
Skladatelia Pavol Zelenay a Ali Brezovský a speváčka Andrea Zimányiová obdržali ocenenie Laureát Kantilény.
Víťazom Kantilény 2019 sa stal Martin Hutta s piesňou Tancujem s tebou rád, ktorému bola odovzdaná cena Karola Duchoňa.
Orchester Taste Of Brass dirigoval David Krajčí, programom sprevádzal moderátor Martin Jurčo.
Veľké poďakovanie patrí Domu Matice slovenskej v Galante, hlavne p. riaditeľke Bc. Zlatici Gažovej za organizáciu toho nádherného podujatia.
„ Verím, že Karolove piesne nikdy nezostarnú a zostanú trvalou súčasťou nášho národného kultúrneho dedičstva. Pozastavme sa teda v spomienkach, vzdajme mu hold a poďakujme za prínos do hudobnej kultúry Slovenska a Slovákov. Skloňme hlavy pred Karolom Duchoňom v tichej bázni, lebo taký zvonivý, zvučný, ľahký spev z hĺbky duše zaznie vari len raz za sto rokov“, toto je časť jej príhovoru k účastníkom festivalu.

Anna Klementová, predsedníčka MO MS Abrahám